Rozmiary ubrań dla niemowląt – jak wybrać odpowiednie ubranka dla malucha

Rozmiary ubrań dla niemowląt – jak wybrać odpowiednie ubranka dla malucha

Wybór odpowiednich ubrań dla niemowląt może być nie lada wyzwaniem, zwłaszcza dla świeżo upieczonych rodziców. Wśród licznych fasonów, wzorów i kolorów, kluczowe jest również dobranie właściwego rozmiaru, który zapewni komfort i swobodę ruchów naszemu maluchowi. W poniższym artykule omówimy, na co zwrócić uwagę podczas wyboru ubrań dla niemowląt oraz jakie są najważniejsze zasady dotyczące rozmiarów.

Rozmiary ubrań dla niemowląt - podstawowe informacje

Podstawowym kryterium przy doborze odpowiedniego rozmiaru ubranek dla niemowląt jest wiek dziecka. Producenci odzieży dziecięcej stosują oznaczenia liczbowe, które są związane z długością ciała malucha. Przykładowo, rozmiar 56 oznacza, że ubranko będzie pasować na dziecko o wzroście 56 cm. Warto jednak pamiętać, że każde dziecko rośnie w swoim tempie, dlatego warto znać orientacyjną długość ciała swojego malucha przed zakupem ubrań.

Jak mierzyć dziecko?

Aby prawidłowo zmierzyć swoje dziecko, należy położyć je na płaskiej powierzchni, na przykład na przewijaku. Następnie mierzymy odległość od szczytu głowy do stóp, starając się utrzymać miarkę równolegle do ciała dziecka. Pomiar najlepiej wykonać, gdy maluch jest spokojny i zrelaksowany. Warto również zmierzyć obwód głowy oraz długość nóżek, co może być przydatne przy wyborze czapek czy rajstop.

Czym kierować się przy wyborze rozmiaru ubrań dla niemowląt?

Podczas wyboru ubrań dla niemowląt warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Po pierwsze, należy pamiętać o odpowiedniej marży wzrostowej - dobrze jest wybrać ubrania o rozmiar większe niż wynosi aktualny wzrost dziecka. Dzięki temu maluch będzie mógł swobodnie się poruszać i szybko nie wyrośnie z ubranek.

Ponadto, warto mieć na uwadze, że niektóre marki ubrań dziecięcych mogą różnić się od siebie pod względem rozmiarów. Dlatego zawsze warto sprawdzić tabelę rozmiarów danego producenta przed dokonaniem zakupu. W przypadku wątpliwości, lepiej wybrać nieco większy rozmiar – dziecko szybko rośnie, a ubranko będzie mogło posłużyć na dłużej.

Kolejnym ważnym aspektem jest wybór ubrań o odpowiedniej konstrukcji i fasonie. Ubranka dla niemowląt powinny być przede wszystkim łatwe w zakładaniu i zdejmowaniu, aby ułatwić codzienną pielęgnację malucha. Warto wybierać modele z praktycznymi zapięciami na napy czy zamek błyskawiczny, które ułatwią zmianę pieluchy czy przebieranie dziecka.

Po drugie, warto zwrócić uwagę na materiały, z których wykonane są ubranka. Najlepiej wybierać te wykonane z naturalnych tkanin, takich jak bawełna czy len, które zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza i są delikatne dla wrażliwej skóry dziecka.

Po trzecie, istotne jest także dopasowanie ubrań do pory roku oraz temperatury panującej w pomieszczeniach, w których przebywa dziecko. W chłodniejsze dni warto postawić na cieplejsze ubrania, takie jak śpioszki z długim rękawem czy ocieplane pajacyki, natomiast w upalne dni lepszym wyborem będą body z krótkim rękawem czy lekkie rampersy.

Nie zapominajmy również o wyborze odpowiednich dodatków, takich jak czapeczki, skarpetki czy rękawiczki. Ich dobór powinien być uzależniony od pory roku oraz warunków atmosferycznych. W chłodniejszych miesiącach warto postawić na ocieplane akcesoria, które ochronią dziecko przed zimnem, natomiast w cieplejszych porach roku wystarczą lekkie i przewiewne dodatki.

Warto również pamiętać o regularnym sprawdzaniu, czy ubranka naszego dziecka nie są już za małe. Szczególnie w pierwszych miesiącach życia maluch rośnie bardzo szybko, więc warto mieć na bieżąco kilka rozmiarów ubrań, aby móc je dostosować do aktualnych potrzeb.

Praktyczny przewodnik po odpowiednich rozmiarach dla różnych grup wiekowych

Noworodki (0-3 miesiące):

Noworodki są najmniejszą grupą wiekową, dlatego też potrzebują ubrań o najmniejszych rozmiarach. Standardowe rozmiary ubrań dla noworodków obejmują:

 • Rozmiar 50-56 cm (0-1 miesiąc): Wielkość ta zazwyczaj pasuje do noworodków w pierwszym miesiącu życia.

 • Rozmiar 56-62 cm (1-3 miesiące): Ubrania w tym rozmiarze są odpowiednie dla noworodków w wieku od 1 do 3 miesięcy.

Niemowlęta (3-6 miesięcy):

W tej grupie wiekowej niemowlęta zazwyczaj zaczynają szybko rosnąć, więc konieczne jest dostosowanie ubrań do ich rosnącego ciała. Standardowe rozmiary ubrań dla niemowląt w wieku 3-6 miesięcy to:

 • Rozmiar 62-68 cm (3-6 miesięcy): Ubrania w tym rozmiarze są odpowiednie dla niemowląt w wieku od 3 do 6 miesięcy.

Niemowlęta (6-12 miesięcy):

W tej grupie wiekowej niemowlęta nadal szybko rosną, ale tempo wzrostu może się nieco zmniejszyć w porównaniu z pierwszymi miesiącami życia. Standardowe rozmiary ubrań dla niemowląt w wieku 6-12 miesięcy to:

 • Rozmiar 68-74 cm (6-9 miesięcy): Ubrania w tym rozmiarze są odpowiednie dla niemowląt w wieku od 6 do 9 miesięcy.

 • Rozmiar 74-80 cm (9-12 miesięcy): Ubrania w tym rozmiarze są odpowiednie dla niemowląt w wieku od 9 do 12 miesięcy.

Niemowlęta (12-18 miesięcy):

W tej grupie wiekowej niemowlęta nadal rosną, ale tempo wzrostu może być nieco wolniejsze niż w poprzednich miesiącach. Standardowe rozmiary ubrań dla niemowląt w wieku 12-18 miesięcy to:

 • Rozmiar 80-86 cm (12-18 miesięcy): Ubrania w tym rozmiarze są odpowiednie dla niemowląt w wieku od 12 do 18 miesięcy.

Niemowlęta (18-24 miesiące):

W tym wieku dzieci mogą być już bardziej aktywne i mobilne, więc wygodne i odpowiednio dopasowane ubrania są kluczowe. Standardowe rozmiary ubrań dla niemowląt w wieku 18-24 miesiące to:

 • Rozmiar 86-92 cm (18-24 miesiące): Ubrania w tym rozmiarze są odpowiednie dla niemowląt w wieku od 18 do 24 miesięcy.

Dzieci (2-3 lata):

W wieku przedszkolnym dzieci nadal rosną i rozwijają się, więc odpowiednie ubrania są niezbędne dla ich komfortu i swobody ruchu. Standardowe rozmiary ubrań dla dzieci w wieku 2-3 lata to:

 • Rozmiar 92-98 cm (2-3 lata): Ubrania w tym rozmiarze są odpowiednie dla dzieci w wieku od 2 do 3 lat.

Dzieci (3-4 lata):

W tej grupie wiekowej dzieci mogą być już gotowe na większą samodzielność w zakładaniu ubrań, dlatego wygodne i łatwe w zakładaniu ubrania są szczególnie ważne. Standardowe rozmiary ubrań dla dzieci w wieku 3-4 lata to:

 • Rozmiar 98-104 cm (3-4 lata): Ubrania w tym rozmiarze są odpowiednie dla dzieci w wieku od 3 do 4 lat.

Dzieci (4-5 lat):

W wieku przedszkolnym dzieci mogą być już dość aktywne i zaczynają rozwijać swoje własne upodobania co do ubrań. Standardowe rozmiary ubrań dla dzieci w wieku 4-5 lat to:

 • Rozmiar 104-110 cm (4-5 lat): Ubrania w tym rozmiarze są odpowiednie dla dzieci w wieku od 4 do 5 lat.

Dzieci (5-6 lat):

W tym wieku dzieci mogą być już bardziej samodzielne i zdolne do wybierania ubrań, które pasują do ich stylu i upodobań. Standardowe rozmiary ubrań dla dzieci w wieku 5-6 lat to:

 • Rozmiar 110-116 cm (5-6 lat): Ubrania w tym rozmiarze są odpowiednie dla dzieci w wieku od 5 do 6 lat.

Dzieci (6-7 lat):

W miarę jak dzieci wchodzą w wiek szkolny, mogą zacząć bardziej wyrażać swoje preferencje co do ubrań, biorąc pod uwagę modę i wygodę. Standardowe rozmiary ubrań dla dzieci w wieku 6-7 lat to:

 • Rozmiar 116-122 cm (6-7 lat): Ubrania w tym rozmiarze są odpowiednie dla dzieci w wieku od 6 do 7 lat.

Dzieci (7-8 lat):

W tym wieku dzieci zazwyczaj rosną w stałym tempie, dlatego konieczne jest regularne monitorowanie ich rozmiaru ubrań i dostosowanie się do ich aktualnych potrzeb. Standardowe rozmiary ubrań dla dzieci w wieku 7-8 lat to:

 • Rozmiar 122-128 cm (7-8 lat): Ubrania w tym rozmiarze są odpowiednie dla dzieci w wieku od 7 do 8 lat.

Rozmiary ubrań dla niemowląt - podsumowanie

Dobór odpowiednich rozmiarów ubrań dla niemowląt jest kluczowy dla ich komfortu i zdrowego rozwoju. Warto zwrócić uwagę na wiek dziecka, jego długość ciała oraz indywidualne potrzeby związane z porą roku i temperaturą otoczenia. Pamiętajmy również o wyborze ubrań wykonanych z naturalnych materiałów oraz o odpowiedniej marży wzrostowej, która pozwoli naszemu maluchowi swobodnie się poruszać i rosnąć. Podczas wyboru ubrań dla niemowląt warto kierować się nie tylko modą i atrakcyjnym wyglądem, ale przede wszystkim komfortem i bezpieczeństwem naszego dziecka. Wybierając odpowiednie rozmiary, materiały i fasony, dbamy o zdrowy rozwój malucha oraz ułatwiamy sobie codzienną opiekę nad nim.